VESTUVINIS TRANSPORTAS. ISTORIJA
Nuo senų laikų vestuvės buvo svarbi šventė. Vestuvių transporto tradicijos siekia net senuosius laikus. Pirmas vestuvinis transportas vadinosi – palankin. Palankin – buvo populiari kaip senoje Indijoje taip ir senoje Kinijoje. Palankin atrodė kaip didelė kėdė kuri buvo su stogu ir sienomis. Trumpai kelionei buvo reikalingi keturi asmenys ir dar vienas kuris turėjo nešti daiktus, tuomet ilgoms kelionėms turėjo būti daugiau žmonių kurie keitėsi po 3-4 kilometrų. Vestuvių dieną palankin buvo naudojama tik nuotakai, nes pagal tradicijas nuotaka negali atnešti į namus purvą. Kuo turtingesnė buvo šeima tuo daugiau palankin buvo puošiama. Turtingose šeimose palankin buvo raudonos spalvos su auksiniais elementais, paprastos šeimos negalėjo sau tokio leisti, todėl palankin buvo daroma iš kasdieninių medžiagų.
Laikui bėgant tradicijos keitėsi todėl vietoj žmonių buvo išnaudojama gyvūnų jėgos, o vietoj neštuvo pradėtas naudoti arklių vestuvinis transportas.
Karieta – tai vieno ar kelių arklių traukiamas keleivinis transportas. Kaip žinia, kuo turtingesnė buvo šeima tuo didesnė ir gražesnė buvo karieta. Jeigu ir nuotakos ir jaunikio šeimos buvo turtingos, tai jie važiuodavo atskirai tam, kad parodyti visiems savo turtingumą. Buvo ir tokių, kurie neturėjo galimybės važiuoti karieta ir ėjo pėsčiomis. Keliuose šalyse vestuvių diena neapsiena be karietos. Kartais ji tarnauja jaunavedžiams kaip tranporto priemonė, o kartais tiesiog kaip dekoracija. Vis daugiau poluliarėja viestuvės retro stiliaus tada karieta yra kaip transporto priemonė, dekoracija bei atrakcionas svečimas prie kuriuo galima padaryti nuostabiausias nuotraukas. Lietuvoje vestuvėms dažnai buvo naudojamas arklių vežimas.
Keitėsi laikai, keitėsi ir vestuvių transportas. Karietas ir vežimus pradėjo keisti savaeigis transportas.
VESTUVINIS TRANSPORTAS TARPUKARIO LIETUVOJE
Vilniuje 1913 metais buvo registruota tik 13 automobilių. 1926 m. Kaune buvo 140 automobilių, 1927 m. jų jau 223. Ne kiekvienas galėjo leisti sau kelionę automobiliu. Žiemos metu vestuvinis transportas buvo ypatingas. Tai buvo didelės rogės kuriuos traukė arkliai. Kelionės tikslą pasiekti tokiu transportu buvo didelis iššūkis.
Didėjant miestų gyventojų skaičiui ir technologijų plėtrai, tarpukario Lietuvoje pasikeitė ir požiūris į vestuvinį transportą. Ant scenos atėjo automobiliai, o tarp jų ypatingą vietą užėmė „Ford Model T“. Šis automobilis buvo pirmasis masiškai gaminamas automobilis, kuris pasiekė ir Lietuvą. Šiuo automobiliu jaunavedžiai galėjo prasiveržti per miesto gatves, džiaugdamiesi komfortu ir modernumu.
Tekstas
VESTUVĖS SOVIETMEČIU
Tarybiniais laikais irgi ne visi turėjo automobilius. todėl šventės metu automobiliai galėtų būti paskolinti pas draugus, kaimynus, brolius… Kuo daugiau buvo svečių tuo sunkiau buvo pasiekti šventės vietą, todėl dažnai gatvėse buvo pastebėdami sunkvežimiai GAZ 51 papuošti gėlėmis bei kaspinėliais. Šeimos kurios negalėjo leisti sau automobilio, šventinimo vietą pasiekdavo viešuoju transportu kuriuo dėja papuošti nebuvo galimybės…
Kuo daugiau buvo svečių tuo sunkiau buvo pasiekti šventės vietą, todėl dažnai gatvėse buvo pastebėdami sunkvežimiai GAZ 51 papuošti gėlėmis bei kaspinėliais. Šeimos kurios negalėjo leisti sau automobilio, šventinimo vietą pasiekdavo viešuoju transportu kuriuo dėja papuošti nebuvo galimybės…
Nuotakos automobilis buvo baltas, o dekoravo tokį automobilį lėlė priekinėje automobilio dalyje, kuri simbolizavo nuotaką. Nuotakos automobilį galėjo dar būti puošiamas gyvomis gėlemis bei spalvotais kaspinėliais. Jaunikio automobilis buvo juodas. Pagal tradicijas jaunikio automobilis buvo puošiamas tik spalvotais kaspinėliais.
Automobilių dekoracijos buvo specifiškos: tai galėjo būti vestuviniai žiedai su varpeliais ant automobilio stogo. Vestuviniai žiedai simbolizavo naują šeimą, bei vestuves, o varpeliai skambėdavo kai automobilis judėjo, tokiu budu visi aplinkui žinojo kuriame automobilyje važiuoja jaunųjų pora. Po vestuvinių žiedų atėjo į madą spalvoti kaspinėliai, kurie buvo pririšti prie automobilio priekinės dalies ir baigėsi automobilio galinėje dalyje. Mada vėl sugrįžta, todėl XX a. nuotaka ir jaunikis važiuodavo skirtingais automobiliais.
Laikui bėgant tradicijos keitėsi todėl vietoj žmonių buvo išnaudojama gyvūnų jėgos, o vietoj neštuvo pradėtas naudoti arklių vestuvinis transportas.
DEVYNESDEŠIMTIEJI
90-ieji, laikas kai viskas pradėjo keistis. Automobilių mada taip pat keitėsi. Vis daugiau pradėjo populiarėti automobiliai iš kitų šalių. Kaip ir dabar visi vestuvių dieną norėjo išsiskirti tarp kitų, todėl jau tada prasidėjo automobilių nuoma. Vestuvėms bei kitoms progoms ypač populiarūs tapo vakarietiški automobiliai. Vakarietiški automobiliai išsiskyrė savo stiliumi bei komfortu, tai buvo gražiausi ir brangiausi automobiliai. Lietuva tuo metu pradėjo žydėti naujoms spalvoms. Vis daugiau žmonių turėjo galimybę įsigyti spalvotus automobiliukus tokius kaip: LADA, MOSKVICH. Turtingesnės šeimos galėjo leisti sau daugiau, todėl kartas nuo karto gatvėse buvo pastebėdami tokie automobiliai kaip: Mercedes-Benz, Audi, BMW… Limuzinų nuomos paslaugos Lietuvoje tik pradėtos teikti 1994-1995 m., tuo metu tai buvo retenybė.
DUTŪKSTANTIEJI
Limuzinų era. Visoje Lietuvoje tampa populiari ir prieinama limuzinų nuomos paslauga. Dutūkstantaisiais retro automobilių nuomoa tampa taip pat vis populiaresnė. Į madą grįžta senos Volgos, privatūs asmenys siūlo vakarietiškų senovinių automobilių nuomą vestuvėms. Į Lietuvą atplugdomi senoviniai automobiliai iš JAV.
VESTUVIŲ TRANSPORTAS DABAR
Dabartiniame pasaulyje vestuvių dieną galima sutikti įvairius automobilius, kaip ir pačio naujausio modelio automobilius taip ir retro transportą. Evitra siūlo vestuvių dieną atsipalaiduoti ir šventinimo vietą pasiekti naujausiais automobiliais, o jeigu norite įnerti į savo senelių pasaulį pasinaudokite retro transportu. Pamirškite visus rūpesčius ir šventės metu atsipalaiduokite, o EVITRA komanda padės Jums tą padaryti. Su EVITRA viskas patogiau!